środa, 26 października 2011

1920 Bitwa Warszawska.

W rolach głównych : Daniel Olbrychski- Józef Piłsudski, Marian Dziędziel- Tadeusz Rozwadowski, Jerzy Bończak- kapitan Kostrzewa, Bogusław Linda- pułkownik Bolesław Wieniawa- Długoszewski, Adam Ferency- czekista Bukowski, Łukasz Garlicki- Ignacy Skorupka oraz Natasza Urbańska- Ola i Borys Szyc- Jan.
Reżyser filmu- Jerzy Hoffman.

Streszczenie filmu:
Ola ( Natasza Urbańska) – młoda, śliczna, utalentowana piosenkarka kabaretowa zakochuje się w przystojnym , wykształconym, ambitnym i piszącym wiersze Janie ( Borys Szyc) . Kwitnie miłość, Ola przyjmuje oświadczyny Jana. Odbywa się ślub – piękny kościelny ślub, gdzie państwo młodzi wyglądają zjawiskowo, a ślubu udziela im ksiądz Ignacy Skorupka. Ola jednak ma wciąż wizje jak z konia spada jej ukochany i umiera, nawet przed ołtarzem ma obawy, że życie Jana wkrótce się skończy. Po ślubie ukochany rusza na wojnę na Kijów. Wkrótce docierają do Oli złe wieści- ukochany zaginął, a przedtem jednak został uznany za zdrajcę. Ola rozpacza, modli się, wkrótce wstępuje jako kobieta do wojska, opiekuje się rannymi, przeżywa trudne chwile. Jan tymczasem żyje, walczy o swoje przetrwanie. wkrótce dochodzi do bitwy pod Warszawą, gdzie młodzi małżonkowie wreszcie się odnajdują , bo Jan jest ranny-sprawdza się wizja Oli-spada z konia i jest ranny, Ola pracuje jako pielęgniarka i zauważa ukochanego na łóżku. W tle miłości tych dwojga rozgrywają się sceny wojenne- przerażające, a także sceny bohaterskie- przepiękna scena śmierci księdza –Ignacego Skorupki, ale też sceny z udziałem przywódców i tu wspaniała rola Daniela Olbrychskiego oraz Bogusława Lindy. W filmie nie brak okrucieństwa wojennego, niektóre sceny poruszają- na przykład jak Ola wychodzi z okopu, a wokół same ciała.
Moje uwagi i spostrzeżenia :
Uważam, że Natasza Urbańska wspaniale poradziła sobie z rolą, bo nie wyobrażam sobie innej aktorki tak wspaniale tańczącej, wyglądającej i do tego śpiewającej tak przejmująco, która mogłaby zagrać Olę. Borys Szyc na początku filmu wydawał mi się jakiś sztuczny, ale w scenach końcowych- według mnie wypadł świetnie. W ogóle jako para wyglądali super, uważam, że to był strzał w dziesiątkę. Film ogląda się świetnie, a sceny wojenne są naprawdę rewelacyjne. To kawałek naszej polskiej historii, uważam, że film wart zobaczenia . Bardzo podobały mi się występy sceniczne Nataszy(Oli) w tym filmie. Na uwagę zasługuje też rola czekisty –moim zdaniem wspaniale zagrana prze Ferencego.

http://youtu.be/rbx5-uGGH0I

1 komentarz:

  1. At Gifts-To-India.com you will have a bit tough time. Do not panic, because we have so many collections that you will wonder which one to pick and which one to leave.

    OdpowiedzUsuń